Facebook ANS na Instagramie ANS na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
24 września 2024

2020

Liczba 2020, logo 25-lecia ANS w Lesznie.

 17.01.2020 

Tego dnia wielu znakomitych gości przybyło do Auli Comeniana. Powodem była XX Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Leszna oraz setna rocznica powrotu Leszna do Macierzy. Wybitnymi walorami krasomówczymi odznaczał się wykład prof. dr. hab. Aleksandra Mikołajczaka, prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą. Referat zatytułowany „Powrót Leszna do Macierzy jako spełnienie wolności” odnosił się do historycznego wydarzenia, jakim było odzyskanie niepodległości, a jednocześnie uwypuklał idee i uwarunkowania kulturowe, które wpłynęły na determinację ludzi walczących o lepszy byt.

 23-24.01.2020 

W naszej uczelni gościli członkowie Prezydium Związku Wielkopolskich Publicznych Uczelni Zawodowych. Do Leszna przybyli rektor PWSZ w Koninie, rektor PWSZ w Gnieźnie, rektor PWSZ w Pile oraz prorektor PWSZ w Kaliszu. Wszyscy zostali zaproszeni do udziału w uroczystych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Leszno, które odbywały się w Auli Comeniana. W programie znalazły się wykłady, inscenizacje recytatorskie oraz pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów szkół ponadpodstawowych.

 marzec 2020 

Rozprzestrzeniający się od stycznia na całym świecie koronawirus (SARS-CoV-2) dotarł do Polski. Pierwszą oficjalną decyzję w tej sprawie prof. dr hab. Maciej Pietrzak, rektor PWSZ, wystosował 4 marca, zarządzając natychmiastowe wstrzymanie wyjazdów, przełożenie wszystkich zaplanowanych imprez oraz powołując zespół, którego zadaniem było monitorowanie wszystkich rodzajów zagrożeń wynikających z rozwoju sytuacji epidemicznej. W związku z tą decyzją nie odbyły się Targi studiów dualnych, pracy i praktyk studenckich planowane na 5 marca, a także absolutorium dla studentów kierunków inżynierskich, które zaplanowano na 7 marca.

Pogarszająca się sytuacja w Europie, a następnie stwierdzenie pierwszych przypadków zachorowań w Polsce wymusiły podjęcie kolejnych kroków przez rektora. 11 marca prof. M. Pietrzak wydał zarządzenie, w którym podał do wiadomości publicznej, że wszystkie zajęcia dydaktyczne zostały odwołane od 12 do 25 marca, w tym samym czasie przestała funkcjonować dla użytkowników Biblioteka Uczelniana, zawieszone zostały do odwołania imprezy naukowe, sportowe i artystyczne, wprowadzono zakaz odwiedzin w Domu Studenckim przez gości zewnętrznych. Obostrzenia te były w późniejszych tygodniach jeszcze kilka razy przedłużane. Ostatecznie zdjęte zostały w 2022 r., kiedy pandemia ustała.

 kwiecień 2020 

Uczelnia podpisała umowę na dofinansowanie projektu pn. „Doskonalenie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo PWSZ im J.A. Komeńskiego w Lesznie przez wdrożenie programu rozwojowego podnoszącego kompetencje studentów z wykorzystaniem symulacji medycznej”. Kluczowym elementem projektu było utworzenie Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej (MCSM) oraz rozwój kompetencji kadry dydaktycznej w zakresie nowoczesnych metod kształcenia praktycznego, kształcenie studentów z wykorzystaniem tych metod.

 01.04.2020 - 31.12.2022 

Rozpoczęto realizację projektu pn. „Doskonalenie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo PWSZ im. J.A. Komeńskiego w Lesznie przez wdrożenie programu rozwojowego podnoszącego kompetencje studentów z wykorzystaniem symulacji medycznej” w ramach V Osi priorytetowej Wsparcie dla obszaru zdrowia, działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach projektu utworzono Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej.

  

 15.10.2020 

Tegoroczna inauguracja nie różniła się od poprzednich. No może poza jednym: brakiem gości. Ci, jeśli chcieli, mogli uczestniczyć w spotkaniu dzięki transmisji w Internecie na kanale YouTube.

Na wyjątkowo długie przemówienie mógł sobie pozwolić prof. dr hab. Maciej Pietrzak, odchodzący ze stanowiska rektora PWSZ. Dwa były ku temu powody; po pierwsze, brak gości, którzy zwykle zabierali głos; po drugie, ostatnia okazja do podsumowania ośmiu lat swoich rządów. Przemówienie podzielił na trzy części. W pierwszej odniósł się do postaci Jana Amosa Komeńskiego. W drugiej części mowy skupił się na podziękowaniach, bo kierowanie przez dwie kadencje uczelnią wymagało dobrej współpracy ze wszystkimi jednostkami uczelni. W ostatnim fragmencie swojego przemówienia prof. M. Pietrzak ujawnił garść osobistych refleksji wynikających z ośmiu lat kierowania PWSZ-etem. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie insygniów władzy rektorskiej. W trakcie inauguracji prof. dr. hab. Maciejowi Pietrzakowi przyznana została statuetka Amos.

 15.11.2020 

Z okazji 350. rocznicy śmierci Jana Amosa Komeńskiego pracownicy PWSZ-etu przygotowali zbiór informacji i źródeł na temat jego życia oraz twórczości. Władze uczelni uroczyście złożyły wiązankę kwiatów pod pomnikiem patrona. Dodatkowo została wykonana iluminacja świetlna na budynku uczelni.

Głównym wydarzeniem, odbywającym się z powodu pandemii koronawirusa w formule online, było „Reading Comenius Universally”. Organizatorem przedsięwzięcia był Instytut Filozofii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze. Inicjatywa polegała na całodobowym czytaniu dzieł J.A. Komeńskiego. Prof. dr hab. Maciej Pietrzak odczytał rozdział pierwszy Szkoły macierzyńskiej (Leszno 2017).

 30.12.2020 

Komisja Europejska przyznała Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Lesznie kartę nowego programu Erasmus+, tzw. Erasmus+ Charter na lata 2021-2027. Ten fakt oznacza możliwość dostępu do środków programu Erasmus+ w rozpoczynającej się perspektywie finansowej.

Wniosek złożony przez Dział Nauki i Współpracy z Zagranicą został oceniony na 100 punktów przez eksperta Komisji Europejskiej, który docenił nasze pomysły dotyczące m.in.: zwiększenia skali mobilności studentów, kadry dydaktycznej i pracowników administracyjnych, aktywizacji nowych projektów z zagranicznymi instytucjami partnerskimi, dążenia do opracowania kolejnych zajęć prowadzonych w języku angielskim.

Pliki do pobrania