2023
13.02.2023
Po trzech latach przerwy, spowodowanej pandemią covid-19, a następnie generalnym remontem, uruchomiony został Dom Studencki „Komenik”. W wyniku przebudowy Dom Studencki pomieści 92 osoby. Budynek został wyposażony w:
- 60 umeblowanych pokoi 1-osobowych z łazienką dla studentów w tym 2 pokoje z łazienką przystosowaną dla osób niepełnosprawnych,
- 12 umeblowanych pokoi 2-osob. z łazienką dla studentów,
- 7 umeblowanych pokoi 1-osob. gościnnych z łazienką i aneksem kuchennym.
Na parterze oraz I piętrze powstały ogólnodostępne łazienki przystosowane dla osób z niepełnosprawnością. Na każdej kondygnacji znajduje się wyposażony aneks kuchenny, pralnia i suszarnia. Po przebudowie obiekt ma możliwość zakwaterowania 84 studentów oraz 7 osób w pokojach gościnnych. Pokoje wyposażono w sprzęt AGD: lodówki, czajniki elektryczne, sprzęt RTV, bezprzewodowy Internet.
19.04.2023
Zorganizowane zostały Drzwi Otwarte, pierwsze od czasu pandemii i pierwsze po zmianie nazwy uczelni. W holu Auli Comeniana przedstawiciele każdego z instytutów, wyposażeni w materiały informacyjne, przygotowali atrakcje na stoiskach. Kandydaci na studia mieli możliwość, wykonując poszczególne zadania, zdobywania gwiazdek, które potem wymieniali na gadżety. Część zwiedzających udała się do Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej, gdzie mogli zobaczyć każdą salę i przetrenować wykonywanie zadań z zakresu pielęgniarstwa. Sporą widownię przyciągnął gość specjalny, Dawid Myśliwiec, twórca kanału na YouTube pt. „Uwaga! Naukowy bełkot”.
25.04.2023
W Muzeum Okręgowym w Lesznie odbyła się promocja tomu Jan Amos Komeński w pigułce (Leszno 2022). W spotkaniu wzięły udział wszystkie osoby odpowiedzialne za przygotowanie polskiej edycji encyklopedii, w tym pracownicy naszej Uczelni - Janusz Poła – współwydawca, Alina Mielcarek – projektantka szaty edytorskiej, i Michał Janeczek – korektor.
Podczas promocji książki Jan Amos Komeński w pigułce doszło do ważnego wydarzenia, jakim było wręczenie Medalu im. Jana Amosa Komeńskiego. Tym razem kapituła wskazała Heliodora Muszyńskiego, wybitnego znawcę i badacza dzieł Komeńskiego, nauczyciela akademickiego w Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie. Ponieważ profesor nie mógł przybyć osobiście do Leszna, Pánková wręczyła Medal do rąk rektora Janusza Poły z prośbą o przekazanie.
23-24.05.2023
Uroczystości w ramach Dni Patrona rozpoczęły się przy pomniku Jana Amosa Komeńskiego i w Ogrodzie Narodów. Do Leszna przyjechali przedstawiciele uczelni partnerskich z zagranicy (z Niemiec, Szwajcarii, Armenii oraz Gruzji. W Ogrodzie Narodów, który sąsiaduje z pomnikiem, zasadzono dwa nowe drzewka przyjaźni – armeńskie i gruzińskie. W Auli Comeniana odbył się panel edukacyjny, podczas którego wystąpiło trzech prelegentów.
24 maja organizatorzy zaproponowali wykłady interdyscyplinarne dla studentów, prowadzone przez gości zagranicznych w języku angielskim. Tego dnia odbył się również bieg akademicki im. J.A. Komeńskiego wokół budynku głównego na dystansie 700 metrów. Wzięła w nim udział spora rzesza studentów i pracowników. Następnie ogłoszono wyniki III edycji plebiscytu Wykładowca na medal. Ostatnim akcentem Dni Patrona był piknik grillowy.
30.06.2023
Uczelnia zakończyła realizację projektu pn. „ANS im. J.A. Komeńskiego w Lesznie uczelnią bez barier”.
01.07.2023
Tego dnia odbyła się pierwsza w historii ANS-u w Lesznie uroczystość czepkowania. Tego zaszczytu dostąpiła grupa absolwentów, którzy ukończyli studia licencjackie na kierunku pielęgniarstwo. Kobiety otrzymały czepki, a jedyny mężczyzna – metalową broszkę przypinaną do uniformu.
30.10.2023
Sfinalizowane zostały prace nad międzynarodowym projektem „Happiness – simple solution for complex problems”. To pierwszy uczelniany projekt Erasmus+ w ramach partnerstwa strategicznego, adresowany do dwóch grup odbiorców: uczniów (szczególnie młodzieży w wieku 13–17 lat) oraz nauczycieli. Do tego zadania w ramach międzynarodowego konsorcjum zaangażowało się siedem różnych podmiotów edukacyjnych z Bułgarii, Słowenii, Słowacji, Hiszpanii, Bośni i Hercegowiny oraz Polski. Instytut Pedagogiczny ANS sprawował merytoryczną funkcję w projekcie. Był również odpowiedzialny za szkolenie nauczycieli ze wszystkich krajów partnerskich, by przygotować ich do wdrażania wypracowanych w projekcie narzędzi w ich przestrzeniach edukacyjnych. Szkolenie odbyło się w kwietniu 2023 roku.
14-18.11.2023
W Akademii Nauk Stosowanych świętowano Międzynarodowy Dzień Studenta połączony z Tygodniem Szczęścia. Z tej okazji Dział Promocji i Marketingu przy współpracy ze studentkami Instytutu Pedagogicznego przygotował wiele atrakcji m. in. kosz ze słodkościami, do których dołączona została karteczka z miłym słowem, tablice życzeń, na których studenci mogli zapisać własne pomysły na to, jak poprawić komfort studiowania w leszczyńskiej Akademii oraz wspólne malowanie skrzydeł, które zawisły na ścianie Auli Comeniana na poziomie. 17 i 18 listopada na korytarzach uczelni ukryte zostały karty Amosa. Za znalezienie karty z wizerunkiem patrona uczelni przewidziano upominki. Podczas Tygodnia Szczęścia otwarta została nowa strefa chillout w holu Auli Comeniana. Wieczorem 15 listopada Samorząd Studencki zaprosił żaków na zabawę integracyjną w Lass Pubie w Lesznie.
05.12.2023
W gabinecie rektora zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Akademią Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie a Leszczyńskim Centrum Biznesu. Porozumienie ma na celu jeszcze ściślejszą współpracę pomiędzy jednostkami w zakresie edukacji, organizacji szkoleń i konferencji, realizacji usług doradczych oraz wspólnej wymiany doświadczeń.